Talerz zdrowego odżywiania

Pewnie każdy z Nas miał do czynienia z piramidą zdrowego żywienia. Przypomnijmy…

Happy Fit Poznań

Piramida czytana jest od dołu. Produkty znajdujące się na niższych szczeblach Produkty znajdujące się na niższych szczeblach piramidy są ważniejsze i potrzebujemy ich odpowiednio więcej.

Zatem… Podstawę piramidy tworzą napoje – od 1,5 do 3 litrów dziennie! Tu chyba nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że częste picie napojów i wody jest obowiązkowe, prawda? W tej piramidzie nie zostało to uwzględnione, jednak na tym poziomie również na równi z napojami znajduje się aktywność fizyczna!

Poziom drugi piramidy stanowią owoce i warzywa – 5 razy dziennie! Jeśli nie przepadasz za owocami w ich klasycznej postaci zawsze możesz przyrządzić sobie smoothies.

Poziom trzeci piramidy stanowią produkty zbożowe, ale bierzemy pod uwagę produkty z pełnego ziarna, które dostarczą Nam błonnik oraz obniżą cholesterol.

Poziom czwarty piramidy stanowią produkty mleczne, mięso, ryby oraz jaja, natomiast poziom piąty piramidy stanowią oleje i tłuszcze.

I na zakończenie poziom szósty piramidy, który stanowią słodycze i alkohol, jednak pamiętajmy, że spożywając produkty z tego szczebla piramidy powinniśmy kierować się umiarem i zdrowym rozsądkiem. Spożywane w nadmiarze mogą szybko doprowadzić do pogorszenia się naszego stanu zdrowia. O czym myślę, że nie musimy wspominać.

Piramida jest cały czas modyfikowana, co nie oznacza, że „wyszła z obiegu”. Jak najbardziej można się do niej stosować, jednak oprócz piramidy pojawił się tzw. talerz zdrowia lub również znany pod nazwą talerz zdrowego odżywiania.

Co jest najważniejsze? Otóż… aktywność fizyczna (która również pojawia się w piramidach, jako główny element) oraz picie minimum 2 litrów wody dziennie.

Zasady żywienia według „Talerza Zdrowego Żywienia” to:
– spożywaj dużo warzyw i owoców (powinny być głównym składnikiem diety),
– spożywaj dużo produktów zbożowych – wybieraj produkty pełnoziarniste!
– spożywaj produkty nabiałowe,
– spożywaj codziennie niewielkie ilości mięsa, ryb, jaj
– ogranicz spożycie produktów spożywczych o dużej zawartości tłuszczu i cukrów prostych.

Talerz pokazuje w jakich proporcjach należy spożywać produkty z wybranej grupy! Wstawiam dwa przykładowe „Talerze Zdrowego Żywienia” znalezione w Internecie.

Happy Fit Poznań
Happy Fit Poznań

A wiecie jak powinien wyglądać obiad idealny? Nie? Spójrzcie poniżej:

Happy Fit Poznań

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *