Pamiętaj o wodzie!

W jednym z postów na facebooku, kiedyś już wspominaliśmy, że gdy za oknem jest upał, organizm człowieka dużo szybciej pozbywa się wody, m.in. wraz z wydzielanym potem, co jest rzeczą oczywistą i nikomu nie trzeba o tym mówić.

Wspominaliśmy również, że podstawowym zaleceniem lekarzy każdej specjalizacji podczas upalnych dni jest zwiększenie spożywanej ilości płynów w ciągu dnia.

Pamiętacie zasadę? Nie? To przypominamy! Jest ona banalnie prosta, a mianowicie – przy temperaturze 20°C powinno się wypijać 2 litry płynów dziennie. Każdy stopień powyżej oznacza konieczność wypicia dodatkowych 100 ml! Tak więc, np. przy temperaturze 30°C powinny to być 3 litry płynów. W przypadku osób pracujących fizycznie, gdzie pocenie się jest zdecydowanie szybsze i silniejsze, zaleca się spożywanie nawet do 8 litrów płynów dziennie.

Polecane są również owoce oraz warzywa z dużą zawartością wody. A jakie owoce mają w sobie największą ilość wody? W pierwszej kolejności należy wspomnieć o arbuzie, który zawiera aż 92% wody, także myślę, że śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma nic bardziej orzeźwiającego (szczególnie latem) niż porcja świeżego, zimnego arbuza.

Happy Fit Poznań

Drugim owocem składającym się w większości z wody (aż 91%) jest melon. Oprócz dużej zawartości wody jest bogatym źródłem potasu, witamin A i C oraz beta-karotenu, który ma dobroczynny wpływ na kondycję skóry. Nie trzeba chyba Was dalej namawiać, prawda?

Happy Fit Poznań

Kolejnym owocem, zawierającym mnóstwo wody jest pomarańcza – niezwykłe źródło wapnia, witamin i minerałów – jest bogatym źródłem pektyn i witaminy P, a także pomaga obniżyć „zły” cholesterol i poprawia trawienie. Następnym owocem są truskawki – zawierają w sobie duże pokłady wody, ale są one przede wszystkim bogatym źródłem witamin, takich jak C, A, B1, B2 oraz PP.

Happy Fit Poznań

Truskawki zawierają ponadto sole mineralne poprawiające przemianę materii, a pektyny oczyszczają jelita, więc są szczególnie polecane osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy.

Happy Fit Poznań

Następnie… Gruszka – kolejny dobroczynny owoc składający się w 85 proc. z wody. Owoce te posiadają dużo magnezu, potasu, żelaza, fosforu, wapnia, cynku, boru i jodu. Warto wiedzieć, że są doskonałym źródłem wielu witamin – A, B1, B2, B5, C, PP oraz błonnika.

Happy Fit Poznań

Warto również jeść porzeczki, śliwki, mango czy czereśnie. Czereśnie składają się właśnie w 80% z wody. Spożywanie tych owoców korzystnie wpływa na skórę, wygładzając ją i napinając. Śliwki zawierają nieco więcej wody, bo aż 83%. Warto w swojej diecie uwzględnić także mango – jest ono bogatym źródłem beta-karotenu, odpowiedzialnym za naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Cennym źródłem witamin są również porzeczki, zawierające w sobie witaminę C, pektyny i witaminy PP.

Happy Fit Poznań

Podsumowując owoce są cennym źródłem nie tylko wody, ale i potrzebnych na co dzień witamin. Pamiętajmy, aby uzupełniać na co dzień niedobory wody, gdyż zbyt małej ilości wody w organizmie może skutkować silnymi bólami głowy, problemami z koncentracją, ale także może się odbić się bardzo źle na naszym wyglądzie zewnętrznym.Uzupełnianie płynów skutecznie zabezpiecza przed groźnym dla zdrowia, a nawet życia odwodnieniem i utratą niezbędnych elektrolitów.

Z reguły polecane jest picie zwykłej wody mineralnej, jednak czasem mamy ochotę na coś innego. Dlatego zamiast kupować wodę smakową, spróbuj zrobić ją w domu. Polecam na przykład taki zestaw brzoskwinia, cytryna oraz gałązka świeżej mięty. Jak wykonać? Nic prostszego – do przegotowanej i ostudzonej wody włóż pokrojone, soczyste owoce, dodaj ewentualnie zioła. Podawaj schłodzoną. Prawda, że proste? Istnieje również inna metoda, gdzie owoce zalewane są gorącą wodą. Na przykład przekrój truskawki – wrzuć do dzbanka – oraz listki mięty. Zalej wszystko przegotowaną wodą (nie wrzątkiem, ale gorącą). Odstaw do przestygnięcie. Przed podaniem dorzuć kilka kostek lodu. To tylko przykłady jak zrobić pyszną wodę smakową, zainspiruj się podanymi powyżej przepisami lub poszukaj jeszcze innych przepisów w Internecie, a uwierzcie jest ich mnóstwo!

Happy Fit Poznań

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam smacznego!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *