Z pewnością każdy z Nas w swoim życiu usłyszał, że odżywia się prawidłowo lub też nieprawidłowo, ale co to właściwie oznacza? Otóż nic innego jak dobre czy też złe nawyki żywieniowe, na co składa się chociażby prawidłowy dobór składników. A chyba nie trzeba tutaj zaznaczać, że Nasze nawyki żywieniowe w ogromnym stopniu wpływają na jakość życia. A czy znacie główne grzechy żywieniowe?
Niejedzenie śniadania!
Podczas pierwszego spożywanego posiłku w ciągu dnia, jakim właśnie jest śniadanie dostarczamy do organizmu energii. Jeśli śniadanie nie jest „solidne” wtedy częściej pozwalamy sobie na podjadanie, a co za tym idzie przyjmujemy niepotrzebne kalorie… Co z kolei prowadzi do zyskania zbędnych kilogramów, które nieraz ciężko jest zgubić… Dlatego właśnie niejedzenie śniadania jest uznawane za jeden z najgorszych i niestety, najczęstszych błędów…

Zbyt drastyczne zmiany w odżywianiu
Chcąc szybko zgubić zbędne kilogramy, nieraz ludzie sięgają po diety o ograniczonej liczbie kalorii – nie zwracając uwagi na to czy dana dieta jest odpowiednia dla danej osoby, a co za tym idzie czy pasuje do jej stylu życia. W konsekwencji, ukazana powyżej sytuacja prowadzi do napadów wilczego głodu, który jest „naturalną” obronną reakcją organizmu przed „zagłodzeniem” go.
Nieregularne spożywanie posiłków
Jedząc w nieregularnych odstępach czasu, narażamy swój organizm na niedobory energetyczne, a tym samym zaburzamy w ten sposób swój metabolizm (spowalniamy go lub całkowicie rozregulowujemy) – a to niestety przyczynia się do wzrostu naszej wagi. Nieregularne jedzenie przyczynia się też do częstszego uczucia głodu. Jednak obecnie musimy się o to szczególnie starać, aby jeść regularnie – szybkie tempo życia sprawia, że nie jesteśmy w stanie porządnie się najeść i stosujemy tak zwane „zapychacze”, którymi oszukujemy żołądek. Jednak pod koniec dnia i tak upomni się o swoje i tak w konsekwencji będziemy zmuszeni do zjedzenia sytej kolacji, a to z pewnością odbije się na naszej wadze. Dlatego pamiętajmy o 5 posiłkach dziennie!

Zbyt częsta zmiana diety
Niestety jeśli chodzi o odchudzanie z reguły nie jesteśmy cierpliwi, pragniemy efektów od zaraz… Brak efektów danej diety powoduje szybkie przejście na kolejną – jednak, żeby jakakolwiek dieta przyniosła pierwsze efekty musi upłynąć minimum 2-3 tygodnie. Należy pamiętać, że przeskakiwanie z diety na dietę może doprowadzić między innymi do rozregulowania metabolizmu, niekiedy powoduje wręcz odwrotny efekt, a więc przybieranie na wadze oraz zagwarantowany jest efekt jo-jo. Prawidłowo między stosowanymi dietami, powinien być zachowany okres przynajmniej 3 tygodni do miesiąca czasu. Wtedy organizm ma szansę się zregenerować, aby przywyknąć do nowego sposobu jego odżywiania.

Popijanie posiłków
Ten nagminny błąd, popełnia niemal każdy z Nas. Warto jednak odzwyczaić się od tego nawyku, ponieważ w efekcie prowadzi do wzdęć i uczucia przepełniania żołądka – ma to związek z faktem, że dostarczane w trakcie jedzenia płyny, rozrzedzają soki żołądkowe, co z kolei zaburza proces trawienia.

Warto się zastanowić nad powyższym tekstem, żeby stwierdzić czy Nasze nawyki żywieniowe aby na pewno są dobre czy może jednak niekoniecznie. Może warto byłoby coś zmienić, żeby żyć zdrowiej?