Rodzaje zajęć fitness

Niezaprzeczalnie w ostatnich latach nastała moda na bycie fit, na każdym osiedlu można znaleźć miejsce gdzie można, albo poćwiczyć na siłowni lub udać się na zajęcia fitness. Powstało wiele form zajęć o rozmaitych nazwach, jednakże czasem nazwy wydają się nic nie mówić… Chcielibyśmy Wam w tym miejscu opisać zajęcia, które występują w klubach fitness, abyście nie musieli szukać po stronach czy też nigdzie daleko „zasięgać języka”.

W latach 80-tych aerobik wylansowała Jane Fonda. Sprawiła ona, że wszystkie kobiety zapragnęły intensywnie ćwiczyć przy muzyce, jednak po kilku latach lekarze orzekli, że zajęcia, które głownie składały się z różnych wariantów szybkiego biegu oraz podskoków nie nadają się dla każdego. Proponowane zestawy ćwiczeń były doskonałe dla osób zdrowych i o dużej sprawności fizycznej, ale nie dla tych, którzy prowadzili osiadły tryb życia, a przybycie przez nich na tego typu zajęcia kończyło się narzekaniem na bóle kolan i kręgosłupa.

Po aerobiku nastała nowa moda – callanetics, którego pomysłodawczynią była Allan Pickney. Callanetics cieszył się bardzo dużą popularnością, ponieważ był spokojniejszy, a mimo to po godzinie ćwiczeń było można odczuć pracę mięśni, wszystko to dzięki wielokrotnemu powtarzaniu ćwiczeń (nawet po 100 razy!). Jednak i callanetics okazał się „niewypałem” – podczas wielokrotnych skurczów izometrycznych dochodziło do niedokrwienia pracujących mięśni (ucisk na naczynia krwionośne) oraz do naciągnięcia więzadeł. No, ale tyle historii…

Dzisiejszy aerobik ma niewiele wspólnego z tym sprzed lat, a opracowanie poszczególnych zajęć, bazujące na najnowszych osiągnięciach nauki przywróciło aerobikowi opinię „treningu o działaniu zdrowotnym, zapewniającego efektywność i gwarantującego bezpieczeństwo ćwiczącemu”.

Happy Fit Poznań

Chcemy przedstawić kilka podstawowych rodzajów jakie możecie znaleźć w grafikach klubów fitness.

HI-LO (High/ Low impact Aerobic) – tu w części głównej uczestnicy wykonują układy choreograficzne, których instruktor naucza wprowadzając kolejno nowe kroki i stosując dobrze przemyślaną metodykę ich nauczania. Układ choreograficzny powinien być dopasowany do poziomu zaawansowania i umiejętności uczestników lekcji tak, aby każdy ćwiczący był w stanie go bez problemu wykonać. Poszczególne kroki w HI-LO mogą być urozmaicone ruchami charakterystycznymi dla różnych stylów tanecznych lub też sztuk walki. Wtedy to zamiast typowej lekcji HI-LO mamy do czynienia z Latino, Showdance, Afrodance, Aeroboxingiem.

LOW IMPACT – zajęcia są bardzo podobne budową do zajęć HI-LO, jednakże wykorzystuje się tu proste ćwiczenia o małej intensywności, zawierające elementy marszu, wykroków, wymachów nóg, unoszeń kolan i prostych połączeń kroków oraz różnorodnych ruchów ramion. Podczas zajęć nie stosuje się wyskoków, podskoków czy gwałtownych zmian kierunku ruchu, jak w zajęciach HI-LO. Ćwiczenia podnoszą poziom wydolności fizycznej i znacznie wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej. LOW IMPACT jest szczególnie polecany dla osób z nadwagą, otyłością, mających gorszą kondycję wynikającą czy to z racji wieku, czy też z mało aktywnego trybu życia.

ABT to skrót od angielskich słów: abdominal, buttocks, thighs, oznaczający: brzuch, pośladki, uda. Tej formy ruchu może spróbować każdy – nie ma ograniczeń wiekowych ani podziału na zajęcia dla początkujących i zaawansowanych. Ta forma aerobiku jest przeznaczona dla osób, które chciałyby wymodelować dolne partie ciała. Ponadto wzmacniają mięśnie całego ciała i przyśpieszają spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta i elastyczna. Jest to również dobra metoda, żeby rozprawić się z cellulitem. Efektem ćwiczeń typu ABT jest także widoczna poprawa kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej – a co za tym idzie – również wyglądu i samopoczucia. Podsumowując ABT jest to przede wszystkim sposób na płaski brzuch, jędrne pośladki i zgrabne uda

STEP są to zajęcia choreograficzne, prowadzone na stopniach. Trening o średniej intensywności, spalający tkankę tłuszczową. Dla osób średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Dla osób nie mających nigdy do czynienia ze stepem są również zajęcia BASIC STEP. W grafikach klubów fitness można również znaleźć zajęcia o nazwie STEP & SHAPE – zajęcia o zmiennej intensywności. Pierwsza część zajęć to łatwy układ choreograficzne na stepie, resztę tworzy wzmacnianie poszczególnych partii mięśniowych. Intensywność treningu dość wysoka. Zajęcia są odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych.

Happy Fit Poznań

TBC (Total Body Conditioning), czyli modelowanie całego ciała. Trening TBC zaczyna rozgrzewka – trwa 10 minut, składa się z prostych kroków, które będzie w stanie powtórzyć każdy. Po niej następuje część wzmacniająca, czyli ćwiczenia na ręce, nogi, pośladki i brzuch. Do treningu używane są rozmaite sprzęty: hantle, tubingi (guma z rączką), obciążenia na nogi (tzw. „zajączki”), step czy coraz popularniejsze piłki

JOGA jest to unikalny system ćwiczeń ciała, umysłu i ducha. W zajęciach wykorzystywane są elementy gimnastyki pilates oraz jogi. Zajęcia adresowane są do wszystkich, niezależnie od wieku i kondycji.

Happy Fit Poznań

ZDROWY KRĘGOSŁUP są to zajęcia o bardzo łagodnym charakterze, przeznaczone dla wszystkich niezależnie od grupy wiekowej, zwłaszcza dla osób mających siedzący tryb pracy. Celem zajęć jest zapobieganie problemom z kręgosłupem, wzmocnienie mięśni odpowiadających za prawidłową postawę i chroniących kręgosłup, likwidowanie przykurczów mięśni przykręgosłupowych.

TRENING FUNKCJONALNY – system ćwiczeń, którego podstawą jest funkcjonalność ruchu, czyli możliwość jego wykorzystania w życiu codziennym. Celem treningu jest ogólna poprawa sprawności mięśni całego ciała przez pracę w wielu płaszczyznach. Trening korygujący postawę oraz przywracający równowagę mięśniową. Zajęcia przeznaczone dla osób średniozaawansowanych.

ZUMBA/ DANCE – połączenie tańca i aerobiku, inspirowane latynoskimi rytmami. Jest to systemem fitness, który przez świetną zabawę kształtuje i ujędrnia sylwetkę oraz poprawia kondycję. W trakcie zajęć można spalić jednorazowo ok. 600-800 kcal, wyrzeźbić ciało i odstresować się. Są przyjemne i łatwe do wytańczenia, Zajęcia dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych, niezależnie od kondycji czy umiejętności tanecznych.

Happy Fit Poznań

PILATES – system ćwiczeń fizycznych, których celem miało być rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. System pilates to połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Według założeń pomysłodawcy Josefa Humbertusa Pilatesa, metoda ta przyczyniać się ma do: wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy, uelastycznienia ciała, obniżenia poziomu stresu oraz ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących.

AQUA AEROBIK – ruch, ale w wodzie i przy muzyce. Bez obciążeń, bez kontuzji, za to ze świetnymi efektami. W zajęciach aqua aerobiku może uczestniczyć praktycznie każdy, zarówno osoby młode jak i starsze, szczupłe czy też zmagające się z nadwagą. W porównaniu z innymi formami aktywności ruch w wodzie minimalnie obciąża stawy i kręgosłup. I niesamowicie efektywnie rzeźbi sylwetkę, bo woda stawia opór wszystkim partiom mięśni. Aqua aerobik to doskonały trening wytrzymałościowy – wzmacniający.

Happy Fit Poznań

PILOXING to forma aktywności fizycznej pozwalająca na równoczesne uelastycznienie mięśni, poprawę wytrzymałości oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Piloxing to połączenie boksu i pilates. Jest to idealne rozwiązanie dla kobiet, które szukają czegoś nowego, czegoś co jest ciekawsze niż aerobic a mniej wyczerpujące niż ćwiczenia na siłowni, a przy okazji dające bardzo dobre efekty odchudzające.

Happy Fit Poznań

W grafikach można również znaleźć zajęcia dla określonych grup, np. AKTYWNA MAMA, czy też ĆWICZENIA DLA KOBIET W CIĄŻY, to ćwiczenia o niskiej i umiarkowanej intensywności obejmujące między innymi ćwiczenia oddechowe czy relaksacyjne. GIMNASTYKA 50+/ AEROBIK SENIOR, zajęcia mające na celu usprawnienie i aktywizacja układu ruchu, poprawę sprawności i ruchomości w stawach, kształtowanie sprawności układu krążeniowo-oddechowego, kształtowanie koordynacji ruchowej, w tym równowagi ciała oraz poprawę samopoczucia. ZAJĘCIA DLA MAM Z DZIEĆMI idealna opcja dla mam, które chcą ćwiczyć wraz ze swoimi pociechami, rodzaj zajęć zależy od inwencji instruktora pojawiają się takie zajęcia jak joga, aerobik, gimnastyka korekcyjna i wiele innych.

Happy Fit Poznań
Happy Fit Poznań

Jest w czym wybierać, a na zajęcia może sobie pozwolić praktycznie każdy.

My osobiście polecamy zapoznać się z Naszym grafikiem zajęć, a wszystkich chętnych zachęcamy do kontaktu z Nami!

Źródło: http://www.fit.pl; http://www.wformie24.poradnikzdrowie.pl; fotografie (ogólnodostępne) odnalezione w wyszukiwarce http://www.google.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *